Yatak ve Yorgan Yıkama

Yatak ve Yorgan Yıkama

Yatak Yıkama

Yatak yıkama kişilerin tek başına gerçekleştiremeyeceği, gerçekleştirse bile gerek yıkama esnasında gerekse kuruma esnasında kullanılacak seçimler ile yıkamanın tam anlamı ile sağlanmayacağı gerçeğini bulundurmaktadır.

Yataklar bireylerin en uzun zaman geçirdikleri eşyalar olup, yine yakın temasın en çok sağlandığı yapılardır. Bu bağlamda yatakların kişiler ile ilişkisinden yola çıkacak olursak yatak temizliğinin ne kadar önemli olduğu konusu yadsınamaz bir gerçektir.

Yatak yıkama işleminde yıkama ve kurutma işlemleri farklı bölümler olarak ele alınmakta ve son teknoloji cihazlar ile yataklar çok büyük oranda tüm kirlerden kurtulmaktadır.

Özel deterjanların kullanıldığı bu işlemde yatakların bulunduğu mekanda yıkama hizmeti de sunulmaktadır. Buharlı vakumlama, ıslak vakumlama ve kuru vakumlama yatak yıkama esnasında kullanılan tekniklerden birkaçıdır.

Yorgan Yıkama

Özellikle kış mevsiminde daha çok haşır neşir olunan yorganların yıkanması yine sağlık açısından önem arz etmektedir. Yorganın yıkanması için öncelikle yorgan içerisinde bulunan tüm kirin ortaya çıkartılması gerekmektedir.

Bu bağlamda yorgan yıkanırken ilk etapta ılık suda bekletilmekte olup, kirin yumuşaması ile ana yorgan yıkama işlemine geçilmektedir.

Yıkama esnasında deterjanın yanı sıra yumuşatıcılarında özellikle kullanıldığı yorganların kurutması da yıkanması kadar önemli olup, iki ayrı bölümde yorgan yıkama işlemi gerçekleşmektedir.